ریاضی و آمار دانشگاه مفید

ریاضی و آمار دانشگاه مفید

تجربه درس روش مقداری

دوشنبه, ۳ دی ۱۳۹۷، ۰۶:۱۴ ب.ظ

تجربه درس روش های مقداری در بازرگانی

Quantitative methods in Business


در این درس بنا بر این بود که مباحث روشهای مقداری برای دانشجویان رشته اقتصاد-گرایش بازرگانی- تدریس شود

برنامه ای که پیش بینی کردیم این بود که دانشجویان با مباحث برنامه ریزی خطی به عنوان یکی از  زیرشاخه های مهم تئوری تصمیم آشنا شوند. به این منظور ابتدا مدلسازی به دانشجویان آموخته شد و سپس روشهای هندسی (برای مسائل با دو متغیر) و روش سیمپلکس (برای مسائل دو و بیشتر متغیر) معرفی و تشریح شد.

از آنجا که مسائل در دنیای واقعی عمدتا دارای بیش از دو متغیر هستند لازم بود دانشجویان، حل مسائل با نرم افزار را آشنا شوند. نرم افزار MATLAB به این  منظور انتخاب شد و  دستور linprog (که مختص حل مسائل برنامه ریزی خطی است) در یکی دو جلسه به دانشجویان آموزش داده شد. 

ابتدا دانشجویان به تعدادی تیم دو یا سه نفره تقسیم شدند و به هر تیم یک مساله مدلسازی واگذار شد. به این صورت که دانشجویان ملزم بودند الف) مساله را مدلسازی کنند  ب) مدل مربوطه را با نرم افزار متلب (دستور linprog)  حل کنند . ج) دوگان مساله را ایجاد کنند د) دوگان را حل کنند ه) گزارش مساله و تحلیل جوابهای آن را به استاد ارسال کنند.

برای اطمینان بیشتر از یاد

قسمت مهم تجربه دو قسمت بود: الف) آموزش نرم افزار حرفه ای MATLAB به دانشجویانی که اولا عمدتا ناآشنا با کامپیوتر و نرم افزار بودند ثانیا با روشهای برنامه ریزی خطی و اساسا روشهای تصمیم گیری کمی و محاسباتی تا سه ماه پیش هیچگونه آشنایی نداشتند


ب) برای اطمینان از توانمندی دانشجویان و با مشورت خود دانشجویان، امتحان عملی از دانشجویان برگزار شد. نتایج فوق العاده بودند: قریب به اتفاق دانشجویان (با یک فاصله زمانی سه ماهه) توانستند در یک جلسه حدودا 60 دقیقه ای تعداد 11 مساله برنامه ریزی خطی سه یا چهار متغیره را با نرم افزار MATLAB حل کنند و نتایج را به صورت html به استاد ایمیل کنند.

 

توضیحات: نمونه مسائل حل شده با نرم افزار MATLAB

         نمونه حل برنامه ریزی خطی با MATLAB

حجم: 5.08 کیلوبایت


قسمت بعدی درس سایر روشهای تصمیم گیری (شامل روش AHP و   TOPSIS) هستند. این دو روش نیز به دانشجویان آموخته شد 

و مقرر شد هر یک از تیم ها یک پروژه تصمیم گیری را از این دو طریق بررسی کند و در نهایت به استاد گزارش کند.


تشکر از همه بچه های روش مقداری 971


موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۷/۱۰/۰۳
احمد سعیدی

نظرات  (۱)

خدا را
در قلب کسانی دیدم
که بی هیچ توقعی ،
مهربانند …

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی